Kategorie dotazu: QuestionsSebevražda v kronice
LudmilaMaresova94 zeptal se před 1 rokem

Dobrý den.
Jsem obecní kronikářkou jen krátce (jeden rok). Nejsem si jistá, zda je v současné době možné bez souhlasu pozůstalých uvést do kroniky informaci o sebevraždě včetně jména zemřelého a dalších podrobností. Předchozí kronikáři zapsali událost včetně jména, místa , způsobu a někdy i důvodu sebevraždy. 
Předem děkuji za radu jak nejvhodněji tuto smutnou událost zapsat.
Jsem s pozdravem Ludmila Marešová 

4 Odpovědi
Tomáš Hromádka Personál odpověděl před 1 rokem

Dobrý den paní Marešová,
děkuji za zajímavý dotaz, který má několik rovin. 1) Za zápis do kroniky je zodpovědná obec (starosta, rada, zastupitelstvo) – ti rozhodují o tom, co se v kronice nakonec objeví. 2) Jde o velmi citlivou záležitost, na kterou se vztahují ustanovení občanského zákoníku (ochrana osobnosti – pozůstalí) – je nutno ji konzultovat s pozůstalými, 3) Pokud informace byla někde publikována (regionální média) – lze ji uvést s uvedením zdroje. 4) Posuzování zda tuto informaci zapsat – nezapsat je proto značně subjektivní a není na ní jednoznačná odpověď. Pokud informace nebyla někde publikována nebo konzultována citlivě s pozůstalými, osobně bych se přiklonil k názoru, do kroniky uvedenou informaci spíše nezapisovat (ale opakuji, je to můj názor, názor starosty, rady, zastupitelstva vaší obce může být jiný). S pozdravem Tomáš Hromádka

LudmilaMaresova94 odpověděl před 1 rokem

Dobrý den pane Hromádko,
mockrát Vám děkuji za rychlou  odpověď. Jsme malá obec a tudíž se tato informace v tisku neobjevila. Pro rodinu jde o velice citlivou záležitost, proto si myslím, že není ideální pozůstalé kvůli souhlasu kontaktovat. Ráda bych tuto událost zapsala, ale  citlivě s ohledem na rodinu. Uvažuji zda je vhodné zapsat v kapitole  “Neštěstí a nehody” informaci, že došlo k sebevraždě, na jakém místě a že se jednalo o mladého občana (bez uvedení jména, přesného věku a bydliště), a v kapitole “Statistika obyvatelstva ” uvést jeho jméno v seznamu zemřelých včetně bydliště (zde bych neuvedla důvod úmrtí). Nebo považujete za vhodnější zapsat pouze v seznamu zemřelých, že zemřel tragicky  jméno, datum úmrtí a bydliště (a v kapitole neštěstí nepsat nic).
Ještě jednou děkuji za Váš názor.
S pozdravem Ludmila Marešová

Tomáš Hromádka Personál odpověděl před 1 rokem

Dobrý den paní Marešová,
poraďte se s vedením obce, ať na to nejste sama (a za kroniku je zodpovědná obec). První varianta je etičtější, druhá zase obsahuje více informací, jejichž zaznamenání do kroniky lze (jako nepodstatné nebo do osobních práv pozůstalých  zasahující) rozporovat. Chápu Vaši snahu do kroniky poctivě zaznamenat do kroniky vše, co se ve Vaší obci událo. Dříve se tato problematika tolik neřešila, protože byla jiná doba a k dané problematice neexistovala legislativa, proto kronikáři zapisovali vše.
Tomáš Hromádka

jana zemankova odpověděl před 12 měsíců

Přiznávám, že jsem se nezamýšlela nad tímto problémem.
Poznačila jsem, že se stala politování hodná událost a občan města (věk)  po úvaze (kdy) ukončil svůj život  (jak).
V našem případě šlo o občana ve městě známého, měla jsem osobní přátelskou vazbu  k němu i jeho rodině. Událost otřásla městem a nezmínit ji nešlo. Událost jsem nechtěla pominout, ale ani navěky poznačit, kdo měl na sklonku života těžkou chvíli. V té chvíli mi bylo jasné, co napsat – teď víc vnímám složité rozhodování pro uvážlivou kronikářku. Líbí se mi odpověď pana Hromádky.
Jana Zemánková, Moravská Třebová