Kraslice – Jako splněný vánoční dárek a zároveň dárek ke svým osmdesátinám označil autor Václav Kotěšovec vydání Kraslické čítanky. Materiály shromažďoval, hned jak přišel na Kraslicko, a čítanku dával dohromady zhruba od šedesátých let.

„Už jsem tomu ani nevěřil a jsem rád, že se vydání čítanky povedlo,” řekl o své nově vydané knize Václav Kotěšovec z Kraslic na Sokolovsku.

Materiály prý ležely léta v zásuvce. Už jen výčet samotných kapitol je příslibem, že nové dílo Václava Kotěšovce je studnicí vědění, jež by jistě neměla chybět v knihovničce skalních patriotů, pamětníků, učitelů či zvídavých školáků.

Autor v knize připomíná počátky výroby hudebních nástrojů, rozkvět závodů Amati, Krajka, Triola, Autobrzdy nebo budování a zánik městské nemocnice.

„Vždycky jsem říkával, že jako kronikář jsem vlastně hrobař, když píši o tom, co tady již není,\” poznamenal s nadhledem Kotěšovec. Kniha může být vhodným dárkem nejen pro dospělé, ale i pro děti. Ty dnes nemají ve škole literaturu, která by tak podrobně popisovala dění v regionu.

„Působil jsem jako učitel v Oloví, Kraslicích i Rotavě. Tam jsem si mohl leccos ověřit a dozvědět se. Skončil jsem ve škole, sedl na autobus a jel do Jindřichovic. Zde mi připravili, co jsem potřeboval, já jsem si to tam do večera nastudoval a poté jel zpátky do Kraslic,” vzpomíná Kotěšovec.

Kniha má rozsah 315 stránek

Své místo mají v publikaci i staré zvyky a pověry, poutě a procesí, řemesla a cechy, lidové stavby a bydlení či přírodní krásy krušnohorské krajiny. Kapitoly se věnují i historii pošty, železnice, požárních sborů, myslivosti, turistiky, divadelníků, loutkářů.

Co se nevešlo do Kraslické kroniky a publikace Pohledy do historie měst a obcí Kraslicka, najdou čtenáři v Kraslické čítance. Kniha má rozsah 315 stránek a o její vydání se zasloužil Svazek měst a obcí Kraslicka a vydavatelství AZUS Březová.