Co do kroniky (ne)patří?
Dobrý den,
prosím o názor, rady, podněty k obsahovému pojetí zápisu. Potýkám se s kritikou zastupitelů, že do kroniky nepatří komentáře situací, do kroniky prý lze psát pouze suchá a doložená fakta, a to i přesto, že všichni ví, že se popsaná situace odehrála tak, jak je popsána (navíc nikoho nepoškozuje). Snažím se uvádět souvislosti – aby zápis dával i s odstupem času smysl, ale kronika je pak prý osobní, což je nepřípustné. Podotýkám, že k situacím nevyjadřuji své názory a postoje, pouze se snažím zachytit okolnosti konkrétních dějů – co situaci předcházelo, jaké byly důsledky.
Respektuji, že o obsahu rozhoduje obec, ale zajímal by mě názor zkušenějších. Mně osobně zápis pouze ve stylu “ZO schválilo” nedává pro budoucí generace smysl…
Děkuji.
H. Veselá
Dobrý den paní Veselá,
Vámi uvedená otázka má poměrně složitou a neradostnou odpověď. Samozřejmě snahou nás všech kronikářů je do obecních kronik zaznamenat to nejpodstatnější o významných událostech v obci, podrobně a v souvislostech, Kronika vždy byla útvarem na pomezí faktu a literatury. Rozhodně není doporučeno, aby se do obecní kroniky opisovala suchopárná usnesení rady a zastupitelstva, ale naopak, aby se v kronikách objevily informace, která tato usnesení zasadí do určitého kontextu a souvislostí. Současně je doporučeno, aby se v kronice objevovaly i další informace z veřejného dění (činnost místních spolků, nabídka služeb, výkyvy počasí apod.). Jedná se ale vždy o doporučení. Za obsah kroniky je dle zákona zodpovědná obec. Je už na kronikáři, jakým způsobem zajistí, aby se v kronice objevily informace, které on sám považuje za podstatné, jak přesvědčí zodpovědné osoby, aby se zápisem souhlasily. Bohužel v řadě obcí dochází ke sporům o to, co by kronikář do kroniky zaznamenat chtěl s tím, co chce v kronice sama obec (a i díky tomu v mnoha obcích kroniky prostě neexistují, protože za daných podmínek kronikář odmítá kroniku vést). Lze doporučit, aby schvalovací proces zápisu byl co nejjednodušší a aby do něj z výše uvedeného důvodu zasahovalo co nejméně osob, čehož lze využít např. na začátku volebního období, kdy je záležitost obecní kroniky svěřena zastupitelstvem starostovi / radě obce na jedné straně a samotnému kronikáři. Téma zde nechávám otevřené, pro případné příspěvky, komentáře a nápady všech zájemců o dané téma, které je dlouhodobě aktuální. Tomáš Hromádka