Může být kronika k dispozici v knihovně?
Dobrý den,žiji ve vesnici s 85 obyvateli,kde dělám knihovnici třetím rokem.Chodí za mnou čtenáři s dotazem,že by je zajímala Obecní kronika.Nikdo ji nikdy nečetl,kronikářka ji má doma a rádi bychom si ji přečetli.Na můj dotaz,zda by kronika nemohla být k dispozici čtenářům třeba jeden týden v každém měsíci mi kronikářka řekla,že ze zákona ji nesmí dát z ruky,že jednou za měsíc bude sedět dvě hodiny v knihovně a lidé si mohou kroniku číst.Není mi ale jasné,kolik lidí se do ní za dvě hodiny podívá a potom budou zase měsíc čekat? Prosím,má kronikářka pravdu? Ve vedlejší vesnici mi řekli,že kronika by měla být ze zákona uložena na OÚ a každý si ji může přijít prohlédnout,kdy chce.Prosím Vás,co je tedy pravda,ráda bych lidem vyhověla,samotnou mě historie vesnice zajímá,protože jsem se sem vdala.Děkuji za odpověď,Hromasová D.,Všechlapy nad Blanicí
Dobrý den,
zákon hovoří jasně – v § 4 – Nahlížení do kroniky a využití kroniky je uvedeno: “Do kroniky může každý nahlédnout ve vymezené době na obecním úřadě; pokud je nahlížení umožněno do kroniky ručně psané nebo do kroniky v podobě tištěné vázané papírové knihy s číslovanými listy, děje se tak pod dohledem kronikáře.”
To znamená, že při nahlížení do kroniky musí být vždy přítomen kronikář a záleží na obci, jak toto upraví (vztah obec – kronikář). Kronika je ve vlastnictví obce. Pokud do ní kronikářka zrovna nepíše (může ale do ní psát průběžně, to nevím), měla by být uložena na úřadě (v trezoru, v uzamykatelné skříni) A POD DOHLEDEM kronikáře zpřístupněna veřejnosti. To znamená, že kronikář si určí dobu, kdy do ní nechá nahlédnout, PROTOŽE MUSÍ BÝT u nahlížení PŘÍTOMEN.
S pozdravem
T. Hromádka
Dotaz vložen: 01.04.2011 – 21:24