V červnu letošního roku vyšla další publikace známého polabského publicisty, historika a kronikáře Jana Řehounka věnovaná historii železnice v Nymburce. Knihu ocení nejenom místní patrioti, ale i milovníci nostalgie parních lokomotiv. Autor se ve dvaceti kapitolách velmi čtivou formou věnuje nejen historii Severozápadní dráhy, ale i všemu, co vytvářelo neopakovatelnou atmosféru železničářského Nymburka. Vyznává se ze své celoživotní posedlosti železnicí, ostatně sám byl nějaký čas železničářem, která ho přivedla k sepsání této knihy. 

Železnice hospodářsky významně ovlivňovala město Nymburk od svého založení až po současnost. Provoz na Severozápadní dráze z Mladé Boleslavi přes Nymburk do Kolína byl zahájen 27. října 1870. V knize jsou informace  o „otcích zakladatelích“, stavitelích, budování železniční stanice Nymburk hlavní nádraží jako centra celé dráhy s inspektorátem, výtopnou, dílnami a železniční Kolonií. Nechybí ani další zajímavosti z dlouhé historie a provozu dráhy. Vtipnou osou publikace jsou ovšem železniční příběhy: Na příklad: Nymburští železničáři se již 2. května 1945 jako první v republice postavili s odhodláním proti německým okupantům a Rudá armáda vstoupila 10. května do již svobodného města.Povstalci navíc ukořistili německý obrněný vlak, který nazvali Moskva a úspěšně ho zapojili do Pražského povstání. Ve středu 16. května 1945 byl nasazen k ochraně vlaku přivážejícího do Prahy prezidenta Edvarda Beneše.  V železniční stanici Nymburk hlavní nádraží a posléze ve stanicích Dobrovice a Kostomlaty sloužil v době druhé světové války jako železničář budoucí spisovatel – autor Ostře sledovaných vlaků Bohumil Hrabal. V Nymburce se narodil a v železničních  dílnách se vyučil zámečníkem pozdější ministr železnic Rudolf  Bechyně.

Kniha bude opožděně pokřtěna 19. září 2020 ve 14 hodin na zahradě Starého děkanství v Nymburce v rámci Dnů evropského dědictví.