Kronika jako neperiodická publikace
Vážený pane magistře,
jsem kronikářkou města a nedávno jsem obdržela tento pokyn ze strany města:
“Vážená paní doktorko,
dle zákona č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích má město povinnost z každého vydání neperiodické publikace (např. kronika) odevzdat stanovený počet výtisků Národní knihovně České republiky, Moravské zemské knihovně v Brně, Vědecké knihovně v Olomouci, Městské knihovně v Praze a místně příslušné krajské knihovně podle sídla vydavatele.
Vzhledem k tomu, že tyto neperiodické publikace budeme knihovnám posílat, je žádoucí, aby obsahovaly povinné náležitosti dle ust. § 2 odst. 1 zákona č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích. Jestli požadované náležitosti zařadíte na začátek nebo na konec kroniky ponechám na Vás.
Do kroniky je nutné doplnit:
c) obchodní jméno a sídlo nebo jméno, příjmení a trvalý pobyt osoby, která neperiodickou publikaci vydala (dále jen “vydavatel”),
d) rok prvního vydání, je-li znám,
f) označení nositele autorských práv,
h) obchodní jméno a sídlo nebo jméno, příjmení a trvalý pobyt osoby, která neperiodickou publikaci vyrobila, a rok, ve kterém byla tato publikace vydána. – IČO: 61984680 “
Zadavateli, městu, chci obvykle vyhovět. Kladu si však nyní otázku, zda lze kroniku považovat za neperiodickou publikaci dle uvedeného zákona, nakolik je vhodné pokyn doslovně plnit. Přivítám proto Váš názor, jako názor autority v oblasti kronikářství.
Samozřejmostí dosud bylo uvádět v kronice název města, rok za který je kronika napsána, jméno a příjmení, nikoliv však trvalý pobyt kronikáře. Také nebyl uváděn rok vydání, pokud šlo o kroniky průběžně psané, které byly ukončeny a svázány v posledních 15 letech vždy následující rok po roce, jehož události byly obsahem kroniky.
Vaše odpověď mi pomůže při další práci. Předem děkuji.
S pozdravem
Jana Zemánková
Dobrý den paní Zemánková,
obecní kronika není neperiodickou publikací dle zákona 37/1995 Sb., čili se nezasílá jako povinný výtisk, Kronika je dle zákona 132/2006 Sb. dokumentem, do kterého se zaznamenávají zprávy o důležitých a pamětihodných událostech v obci pro informaci i poučení budoucím generacím. Z povahy tohoto zákona není rozmnoženinou literárních, vědeckých a uměleckých děl určenou k veřejnému šíření, které jsou vydávány jednorázově, popřípadě nejvýše jednou ročně anebo po částech i častěji, tvoří-li obsahově jeden celek. Současně obecní kronika není veřejně šířena (dle zákona 367/1995 Sb. se veřejným šířením rozumí zpřístupnění neperiodické publikace individuálně neurčenému okruhu osob).
V zákoně 132/2006 Sb. je jasně uvedeno, že obecní kronika je uložena na obecním úřadě, kde do ní může každý nahlédnout ve vymezené době na obecním úřadě; pokud je nahlížení umožněno do kroniky ručně psané nebo do kroniky v podobě tištěné vázané papírové knihy s číslovanými listy, děje se tak pod dohledem kronikáře.
Jiná situace by nastala, kdyby se obec rozhodla vydat opis kroniky ve stovkách výtisků a veřejně ho jako neperiodickou publikaci šířila. Na tuto situaci by se zákon 37/1995 Sb. vztahoval.
Tomáš Hromádka