Ahoj strýčku Tome,
byl bych moc rád, kdybys mi doporučil, jakým způsobem nejlépe psát kroniku. Zvažoval jsem, že bych ji psal vlastní krví, ale mělo to několik nevýhod:
- Musel jsem sehnat inkoustové pero a odčerpat si dostatek krve
- Při psaní po odčerpání krve jsem se cítil zvláštně oslaben a bolela mně hlava
- Stránky byly pořád špinavé od krve
Když jsem se v nemocnici probudil (prý otrava krve, odčerpávání jsem prováděl neodborně, přiznám se), rozhodl jsem se, že musím jít jinou cestou. I když pohled na pero už pro mě nikdy nebude takový jako dřív, pořád váhám mezi dvěma fádními možnostmi – zda psát ručně (tj. propiskou) nebo na počítači.
Hugo
Milý Hugo,
tak za prvé, do ručně psané kroniky nepiš vlastní krví, natož propiskou! Aby Tvůj rukopis zůstal zachován pro budoucí generace, je nutné, aby Ti obecní úřad zakoupil dokumentní inkoust nebo ještě lépe dokumentní liner Centropen 2631. S tím mám velmi dobré zkušenosti, firma navíc musela v řadě různých zkoušek prokázat, že její psací prostředek vyhovuje stanoveným normám na trvanlivost zápisu.
Nejdříve Ti ale napíšu, že vedení obecní kroniky je možné na základě zákona o kronikách obcí (132/2006 Sb.) dvěma konkrétními způsoby. Kronika je vedena jako ručně psaná kniha s číslovanými listy nebo v elektronické podobě s následným tiskem číslovaných listů po uzavření každého kalendářního roku na trvanlivém papíře určeném pro dokumenty, které se zajistí vazbou. Znamená to, že pokud do ruční kroniky zaznamenáváme události, pak tak činíme každý rok až do dopsání svazku. U kroniky v elektronické podobě musí vždy být výtisk za konkrétní rok svázán do jednoho svazku.
Tip: Rozhodnutí o konkrétním vedení kroniky v obci je zcela v kompetenci samosprávy (starosta, rada obce, zastupitelstvo).
Každá možnost vedení kroniky má své výhody a nevýhody. Ruční vedení kroniky klade vysoké nároky na pisatele kroniky a jeho výtvarný cit a možnosti. Taková kronika je svého druhu unikátním dokumentem, což ji i trochu znevýhodňuje v případě ztráty.
Tip: Kronika vedená v elektronické podobě jako kniha s číslovanými listy musí být uzavřena vždy za jeden kalendářní rok.
Co rok, to svazek. Naši zákonodárci tehdy soudili, že tuto možnost si zvolí hlavně velká města. S rozvojem počítačové gramotnosti dnes není problém takovou kroniku vést i na vesnici. Do této kroniky je navíc možné vkládat elektronickou cestou digitální fotografie, grafy a tabulky. Grafická podoba je potom stejně jako u ručně psané kroniky výsledkem citu svého tvůrce. Příště Ti napíšu více podrobností o vedení digitální kroniky.
Tom
Vedení kroniky v naší obci
První zápis do kroniky naší obce je datován rokem 1926. Kronika byla vedená ve formě knihy s číslovanými listy, do které kronikáři ručně zapisovali, do roku 2014. Protože jsem měl stále větší problémy s ručním přepisováním textu, dohodl jsem se po volbách s vedením obce, že kronika bude v budoucnu zpracovávána v elektronické podobě s následným vytištěním za každý kalendářní rok. V té souvislosti zastupitelstvo obce přijalo usnesení a to:
a) zastupitelstvo jmenuje kronikářem obce strýčka Toma
b) zastupitelstvo schvaluje, aby kronika obce byla počínaje zápisy za rok 2014 vedena (v souladu s ustanovením § 2 zákona č. 132/2006 Sb., o kronikách obcí, v platném znění) v elektronické podobě s následným tiskem číslovaných listů po uzavření každého kalendářního roku na trvanlivém papíře určeném pro dokumenty, které se zajistí vazbou a aby byla podepsána starostou a kronikářem obce.
Napsat komentář
Komentovat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní uživatelé.