Ve dnech 1. – 4. března 2017 navštívila naši obec Česká televize – studio Ostrava.  V pořadu Náš Venkov – S láskou ke vsi natáčela dokument o čtrnáctinásobném mistru světa v travním lyžování Janu Němcovi, olešnickém kronikáři Zdeňku Bachurovi a životě v obci.

Televizní štáb v Olešnici.

Televizní štáb v Olešnici.

S televizním štábem jsme navštívili náměstí, Státní hranice v Kutlu, na Čihalce, byt kronikáře a skiareály Červeňák a Hartman. Z Kostelního návrší je krásný výhled na obec a lyžařská střediska.

Dopředu jsem věděl, že se bude natáčet i o mě, tak musím přiznat, že vyprávění přímo na kameru poprvé nebylo pro mě jednoduché, tréma byla, která se postupem natáčení vytratila. K tomu přispěl i mladý sladěný kolektiv pod vedením režisérky Zuzany Dubové. Nevadí mi třeba si povídat s někým v hospodě, při besedě, ale jakmile na tebe míří kamera, najednou se myšlenky někam rozbíhají. Je to prostě jiná disciplina, než ta kronikářská. Na samotném natáčení jsme poseděli, v hospůdce Lovecký zámeček (na fotografii zleva Jan Němec, zvukař Petr Kolev, režisérka Zuzna Dubová, kamera Jiří Strnad), dali jsme si pivečko a panáčka k tomu, popovídali, jak to všechno proběhlo, bylo veselo, pohoda a televizní štáb zase čeká cesta zpátky domů. Na památku z natáčení jsem dal každému podepsaný almanach o olešnickém kronikáři a hudební skupině Trop(taneční rockový orchestr přátel). Jak  natáčení v Olešnici v Orl. horách dopadlo, to zhodnotíme, až to uvede ČT na televizní obrazovce. Děkujeme!

Až se sem někdy napříště opět vrátíte, stane se vám tento kout Orlických hor žádoucí a milý. Buďte vítáni!

V polovině měsíce března mi přišla mailem odpověď.


Vážený pane Bachuro, došel mi váš článek s fotkami, pečlivě zpracovaný a moc mě to potěšilo. Dokument S láskou ke vsi se jmenuje Léčit, lyžovat, milovat. To co jsme natočili (a nachodili) po těch různých místech, to se do dokumentu prostě nedostalo. Vždy je to o velkém rozhodování. Za to jsem víc vykreslila váš portrét – tu práci a dřinu, která za tím vším stojí, a to mi přišlo jako nejdůležitější sdělení. Obdivuji vás za to, co pro svou obec děláte a vzdávám hold. Dokument je již prostřihaný a bude se vysílat takto:

Premiéra  20. 5. ČT 2  9:00

Repríza    24. 5. ČT2  11:45

Repríza    25. 5. ČT2  01:50      s úctou režisérka Zuzana Dubová


 

Vážím si toho a jsem rád, že se na obrazovku ČT dostane i venkovský kronikář. Jak se to podařilo, uvidíme v květnu na televizních obrazovkách qui. Domnívám se, že v ČR jsou stovky dobrých kronikářů, kteří se s láskou, a srdíčkem věnují své práci. Zákon přikazuje, že obec má mít kronikáře. Ale aby byli dle zákona odměňování kronikáři, kteří dělají svou nikdy nekončící mravenčí záslužnou práci, to v zákoně není. To má také svůj důvod, protože sehnat kvalitního kronikáře není snadné.

Zdeněk Bachura

kronikář Olešnice v Orlických horách