Víte, že nad Novým Malínem dodnes stojí bezmála sto let starý památník slunovratu a že nad obcí se kdysi tyčil hrádek? Máte tušení, že obě kašny, které dnes zdobí centrum Starého Města, stávaly ještě v 19. století v v Šumperku? Nebo že dědeček hudebního skladatele Franze Schuberta žil na Vysoké u Hanušovic?

Tyto a desítky dalších informací a výletů do historie nabízí kniha Historické toulky Šumperskem. Jejím autorem je historik a někdejší kronikář města Šumperka Drahomír Polách. Bohatě vypravenou publikaci s mnoha fotografiemi, kresbami a mapami vydalo štítecké nakladatelství Veduta. Na pultech knihkupectví se objevila před třemi týdny a rychle z nich i mizí.

„O knihu je zájem, prodali jsme už několik desítek kusů,“ řekla Zdeňka Hlaváčová z šumperského knihkupectví Duha.

Autor vložil do knihy čtyřicet kapitol, které střídají historii nejrůznějších míst a staveb se zajímavostmi i příběhy, jako je například ten o krutém účtování s loupežnickou bandou v Šumperku v roce 1771 nebo případ zmizelého srdce Alžběty Juliány ze Žerotína či vyprávění o sesterských kostelech v Rapotíně a Petrově lire.

Drahomír Polách přidal řádku perliček například o šumperském zámku, o božích mukách či staré tradici hromových křížů v Bratrušově. Mimořádně zajímavá a čtivá je hrst zajímavostí z historie Vřesové studánky, kapitola o mauzoleu rodiny Kleinů v Sobotíně, o převozu ostatků Karla staršího ze Žerotína do Bludova nebo o pozoruhodných nástěnných malbách na bývalé tovární hale v Šumperku.