Poprvé v historii Jihočeského divadla tvoří všechny jeho čtyři soubory společně jednu inscenaci. Autorský muzikál Kronikáři, který nese podtitul Stručné dějiny světa v muzikálu, bude mít svoji premiéru již v pátek 17. března 2017.

Představení KronikářiPůvodní rodinný muzikál o příběhu táty a syna na pozadí zběsilého kolotoče dějin je společným projektem Malého divadla, činohry, opery a baletu Jihočeského divadla. Poprvé v historii JD se podílí všechny soubory společně na jedné inscenaci.

Na scénáři spolupracovali David Košťák a Helena Kebrtová, která je také autorkou písňových textů. Tito mladí dramatici, kteří spolu v tandemu pracovali poprvé, pro Malé divadlo samostatně napsali již několik her cílených převážně na mladé publikum (Kebrtová – Dalskabáty, hříšná ves, Karel – táta vlasti, Quijote! / Košťák – Kazisvět). Autor hudby a orchestrace David Hlaváč je držitelem ceny Anděl.  S Jihočeským divadlem spolupracuje již od roku 2011 a doposud pro něj zkomponoval hudbu již k čtyřem  inscenacím (Čarodějka Jennifer, Popelka…z krejčovského salónu, Quijote!, Baron Prášil).

Hlavním tématem muzikálu Kronikáři je intimní příběh jedné rodiny, a to zejména táty a syna, pro kterého je otec velkým vzorem. Ten se před mnoha lety ztratil v dějinách a čtrnáctiletý Matyáš, který žije s mámou a malou sestrou, ho v nich hledá. Propadne se do minulosti a cestuje z epochy do epochy. A během tohoto dobrodružství zjišťuje, co je pro něj v životě důležité.

Nakolik jsou dějiny v příběhu zásadní jsme se zeptali Heleny Kebrtové: „V inscenaci je řada reálií, které jsme však pojali s nadsázkou a nakládá se s nimi velmi svobodně. Takže se tam občas dějí věci, které nejsou úplně historicky věrné. A právě z této fabulace na základě historických událostí a postav vzniká osobitý humor Kronikářů. Stačí vnímat kontrast mezi tou dobou, kterou zobrazujeme, a jazykem, kterým se o ní mluví. Že se něco pojmenuje v historii tak, jak by se to tehdy nepojmenovalo (pravěcí lidé se těší na biftek, Kleopatře je doporučeno navštívit psychiatra). Nechceme nahrazovat výuku dějin, ale hrát si s nimi. Dějiny jsou jen pozadím pro v jádru intimní příběh,“ vysvětluje Kebrtová.

Režie celého projektu se ujal Petr Hašek, umělecký šéf souboru Malého divadla a jeho kmenový režisér: „Odjakživa mě fascinoval muzikál – je to divadlo, které propojuje hereckou složku s hudební a pohybovou v jeden komplexní zážitek. Jihočeské divadlo má k dispozici všecky tyto složky a uzrál čas spojit síly.

Právě z důvodu součinnosti všech čtyř souborů se produkce tohoto titulu ujal přímo ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek: „V historii Jihočeského divadla byly tzv. vícesouborové inscenace (tedy inscenace, na nichž se podílí více souborů najednou) uvedeny několikrát – doposud vždy činohra, opera a balet. Za všechny mohu uvést Divotvorný hrnec, který byl v JD nastudován od roku 1982 celkem třikrát, nebo velmi povedenou inscenaci Šumař na střeše, kterou JD uvedlo v roce 1990. Na tuto historii, možná by se dalo říci i tradici, navazujeme muzikálem Kronikáři. Přesto jsou Kronikáři v několika ohledech jedineční. Poprvé v historii byl pro JD napsán zcela nový, autorský muzikál a poprvé na něm spolupracují všechny čtyři soubory najednou včetně Malého divadla. Spolupráce všech souborů je velkým potenciálem, dalo by se říci výhodou, vícesouborových divadel oproti divadlům jednosouborovým. A proto má velký smysl se do podobných vícesouborových projektů pouštět, byť je to organizačně náročnější.

 

Anotace:

Víte, jak Kolumbus objevil Ameriku nebo jak vedla Johanka z Arku francouzské vojsko do boje? Co když to ale bylo trochu jinak, než jak nás to učili ve škole? Čtrnáctiletému Matyášovi zbyla po tátovi jen hromada zakázaných kronik ve sklepě a jejich vábení se prostě nedalo odolat. A tak se ztratil v dějinách. Jenomže být u toho, když se píše historie, to je někdy pěkně zapeklitá záležitost. Zvlášť, když cestujete ze století do století a snažíte se při tom najít tátu.

 

Inscenační tým:

Scénář / Helena Kebrtová, David Košťák

Texty písní a dramaturgie / Helena Kebrtová

Hudba a orchestrace / David Hlaváč

Režie / Petr Hašek

Dirigent / Pavel Trojan

Scéna / Ján Tereba

Kostýmy / Jitka Nejedlá

Choreografie a asistent režie / Veronika Poldauf Riedlbauchová

Pohybová spolupráce / Béla Kéri Nagy

Sbormistr / Martin Veselý

 

Účinkují: Martin Bohadlo j. h., Martin Dobíšek, František Hnilička, Petr Hubík, Dana Chroustová, Terezie Jelínková, Jan Kaštovský, Josef Průdek, Aleš Surma, Lucie Valenová, Bartoloměj Veselý, Dagmar Volfová, Vjačeslav Zubkov, Josefína Doležalová // Taneční company: Gabrielle Abadie, Alkisti Angelatou, Rena Somehara, Marie Vilette, Michael D´Ambrosio, Sebastiano Mazzia, Carlos Roncero Montes, Kairi Hayashida// Sbor: Jolana Bártová, Kateřina Bukovská, Gabriela Burianová, Michaela Korychová, Zdeňka Lapicová, Jana Málková, Romana Strnadová, Miroslava Veselá, Josef Falta, Pavel Dušek, Pavel Klenka, Jan Mrkvička, Otakar Novák, Jozef Novotný, Jiří Pasovský, Lukáš Randák, Pavel Tůma // Orchestr opery Jihočeského divadla

 

Nejbližší reprízy:

  1. 3. / 21. 3. / 28. 3. / 2. 4. / 27. 4. 2017