V uplynulém týdnu vyšlo první letošní tištěné číslo zpravodaje Kroniky a kronikáři a prostřednictvím České pošty míří ke všem zájemcům.

Obsah čísla je tentokrát zaměřen na kronikáře městských částí Prahy, ostatně mezi nimi myšlenka kronikářského zpravodaje před 20 lety vznikla. Řada z nich si našla možnosti prezentace kroniky a své práce i v době koronavirové pandemie. Bilanční článek připomíná, že uplynulo 100 let od vzniku zákona o pamětních knihách obecních, který v České republice platil do roku 2006 a na Slovensku do roku 2018. Připomíná i roli ministerstev školství a kultury v jeho uplatňování v průběhu uplynulého století.

Protože je časopis distribuován i na vzdělávacích akcích pro kronikáře, ani tentokrát nechybí plné znění zákona o kronikách obcí 132/2006 Sb. včetně dovětku týkajícího se trvanlivosti papíru. Je doporučeno, aby na trvanlivost papíru dbali i umělečtí knihaři, kteří pro obce vážou krásné kroniky. Jejich referenční seznam s kontaktními údaji je určen pro obce, které budou pořizovat novou kroniku pro ruční zápis. Obcím i samotným kronikářům se mohou hodit i informace o statistických zdrojích na internetu nebo o databázi stromů. Dvě strany jsou popsány krátkými zprávami z regionů, ze Slovenska i z redakce zpravodaje. Ani tentokrát v čísle nechybí pozvánky na kronikářské semináře  a informace o provozu webové aplikace kronikari.info.

Zpravodaj byl rozeslán 11. března 2021. Jste-li předplatitelé a zpravodaj jste do 18. března 2021 neobdrželi, napište nám na redakce@kronikari.info. Budeme rádi i za jakoukoliv reakci – zda došlo, jak se vám líbilo. Vzkazy můžete zasílat nejen e-mailem, ale můžete je vkládat do komentářů pod tento článek.

Všechna dosud vydaná čísla od roku 2000 (je jich celkem 33) najdete v rubrice Ke stažení (ve formátu PDF).