Plzeňský kraj poprvé ocení nejlepší obecní a městské kroniky. Cílem nové soutěže je podle hejtmanky Milady Emmerové vyzdvihnout práci kronikářů a upozornit na význam vedení kronik jako záznamu pro budoucí generace. Starostové se shodují v tom, že práce kronikářů je obtížná, nedoceněná a je velmi obtížné sehnat někoho, kdo je ochotný kroniku kvalitně vést.

Soutěžit budou kroniky sídel do 2 000 obyvatel a nad 2 000 obyvatel za období 2006 až 2008.
„Posuzovat se bude, zda je kronika vedena v souladu se zákonem, jakou má jazykovou a stylistickou úroveň a grafické zpracování, jak je strukturovaná, zda dobře dokumentuje dění v obci a jaké má přílohy,“ uvedla mluvčí kraje Petra Jarošová.
Podle slov vedoucího krajského odboru regionálního rozvoje Miloslava Michalce vzešel nápad ze soutěže Vesnice roku. „Mnohdy jsou při této soutěži předkládány kroniky a jsou často velmi krásné,“ řekl Michalec.
Najít dobrého kronikáře je umění, tvrdí starostové. „Máme krásnou, ručně psanou speciálně svázanou kroniku formátu A3. Loni nám paní kronikářka zemřela, oslovil jsem několik lidí, ale zatím se nepodařilo najít nikoho,“ vysvětlil starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.
Starostu Klenčí pod Čerchovem Karla Smutného mrzí, že nejstarší kroniky musí obce odevzdávat do archivu. V Klenčí patřil k nejpilnějším kronikářům na sklonku svého života spisovatel Jindřich Šimon Baar. „V kronikách se pořád něco hledá, jsou to cenné zdroje informací,\“ prohlásil Smutný. Městys nyní zaznamenává události spíše elektronicky do počítače.
To v Dolní Bělé podle starosty Tomáše Křiklána kroniku vedou stále ručně psanou. Chtějí ji tak zachovat i nadále. „Naše původní stará kronika je přepychová, nechceme jít s úrovní dolů,“ zdůraznil starosta.
Podmínky soutěže kronik zveřejnil Plzeňský kraj na své internetové stránce.