Žďár nad Sázavou – Tradiční setkání kronikářů, které rok co rok pořádá Státní okresní archiv ve Žďáře nad Sázavou, bude letos zaměřené na první světovou válku v obecních a školních kronikách a v archivních dokumentech.
„Ukážeme zájemcům o toto téma konkrétní kroniky, kde se o válečných událostech píše, některé dobové plakáty nebo dobový tisk. Přiblížíme kronikářům a zástupcům obcí, kteří přijdou, situaci v zázemí, mohou si prohlédnout potravinové lístky, seznámit se s přídělovým hospodářstvím a podobně. A vyhledáme jim také literaturu, která se dané problematiky týká,\“ informoval archivář a zároveň novoměstský kronikář Vít Křesadlo.
Zmínky o první světové válce se objevují ponejvíce ve školních nebo hasičských kronikách, které byly vedeny ještě před vypuknutím válečného konfliktu. „Obecní kroniky se většinou zakládaly až po vzniku Československé republiky a začínají až hodnocením první světové války,\“ podotkl Vít Křesadlo.
Naopak ve školních kronikách jsou většinou zaznamenané podrobné informace o válečných událostech. Bývaly vedeny pečlivými kantory, již se snažili zachytit veškeré dění v obci, které navíc často doplnili i světovým přehledem.
„Ve školních kronikách se psalo o sběru kovu, který musel být odevzdán na válečné účely, a jsou v nich také podrobnosti o tom, jak se vyráběly obvazy pro raněné vojáky cz-lekarna.com. Zapisovalo se prostě všechno, co se ve školách v té době dělo,\“ popsal archivář.
Společné setkání by ale mělo přinést spoustu užitečných informací i samotným archivářům. „Doufám, že nám kronikáři řeknou, co se děje u nich v obcích. Třeba kde opravovali pomníky padlým nebo zda se jim podařilo dohledat v jejich obcích padlé vojáky,\“ vysvětlil Vít Křesadlo.
Ke společnému setkání jsou zváni nejen kronikáři, ale rovněž zástupci obcí, kteří projeví zájem o dané téma. „Ne všude se obecní kronika vede, takže zveme i ty, kteří sice kronikáři nejsou, ale mohlo by je to zajímat,\“ řekl Vít Křesadlo.
Protože žďárský okresní archiv nedisponuje větším přednáškovým sálem, byly pro setkání zvoleny čtyři termíny, a sice 28. dubna a 5. května ve 14.30 hodin a dále 30. dubna a 7. května v 9 hodin. Zájemci o účast by se měli předem přihlásit telefonicky nebo na e-mailovou adresu Státního okresního archivu Žďár nad Sázavou.
Napsat komentář
Komentovat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní uživatelé.