Jihlavsko – Každá obec musí vést kroniku. Ke konci března byl první termín pro odevzdání.

Obecní kronikáři mají napilno. Koncem března byl jeden z termínů, kdy měli kronikový zápis obci předložit. Většina obcí si však termín upravuje podle svého. Zákon to umožňuje. „U nás je to většinou přelom února a března, kdy paní kronikářka předloží text ke konzultaci a společně zkontrolujeme, zda tam něco nechybí,\“ popsala proceduru se zápisy starostka Kamenice u Jihlavy Eva Jelenová. Většinou zkontroluje, zda sedí finance z dotací a informace o činnosti radnice a po schválení nechá zápis do knihy oficiálně zapsat.

Místní kronikářce prý hodně pomáhají Kamenoviny, místní tisk, který v městysi vychází. Z nich může při své práci čerpat informace. Kronika v Kamenici neztratila návaznost ani při změně kronikáře, ke které došlo zhruba před deseti lety.

Horší už je to se zájmem lidí o nahlížení do kronik. „Většinou o to mají zájem spíše studenti nebo lidé se zájmem o historii. Pak jde spíše o ty starší kroniky. O ty nové takový zájem není, protože to lidé mají ještě v paměti,\“ vysvětlila starostka Jelenová.

Využití při výročí

Podobné zkušenosti neskrývají ani starostové ostatních obcí na Jihlavsku. Například v Dobroníně kroniku vedou od roku 1967. V Dobroníně se kronikáři po dlouhé době střídali zhruba před čtyřmi lety. I zde moc velký zájem lidí nepřitahuje. „Většinou jsou dobrým zdrojem informací pro spolky a organizace. Když je výročí nějakého založení, tak si kroniky spolky vypůjčí,\“ zamyslel se nad využitím kroniky starosta Dobronína Ivan Sehnal.

Ve Vyskytné nad Jihlavou starosta podotkl, že zastupitelstvo schvaluje každoročně hned několik zápisů do kroniky. „Máme kronikáře nejen ve Vyskytné, ale také v Rounku, Hlávkově nebo Jiříně,\“ vyjmenoval starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm.

Ten před časem musel vyřešit situaci, kdy kronikář Hlávkova zemřel. „Bylo nutné vyřešit a dát dohromady spoustu věcí, takže se zápis dopisoval zpětně,\“ doplnil pro úplnost Böhm. Pevný termín odevzdání kronikáři stanovený nemají, nicméně si je zastupitelé zvou na pracovní porady, kde s nimi o zápisech diskutují. V některých obcích dokonce uvažují, že začnou dělat besedy s kronikáři.

Autor: Jana Kodysová