Dubá – Je to už vlastně žijící legenda mezi kronikáři v severních Čechách. Kamilu Matějovičovi z Dubé na Českolipsku bude o víkendu 83 let. A „na stará kolena“ se dočkal velkého ocenění.
Kronika Dubé, kterou v roce 1955 pomáhal obnovit a kterou nepřetržitě vede od roku 1978, teď získala ocenění pro nejlepší kroniku Libereckého kraje v obcích do 2000 obyvatel.

„Samozřejmě jsem rád, je to značně velká pocta. Věděl jsem, že je naše kronika dobrá, ale nepočítal jsem s tím, že bychom mohli být nejlepší,“ říká k výsledku soutěže, kterou pořádal Liberecký kraj, Matějovič.

Odpověď na otázku, čím to je, že právě kronika Dubé je nejlepší, nemusí být nijak složitá. Různá vysvětlení se vcelku nabízejí. „Dnes je možné psát kroniky i elektronicky a řada měst to tak dělá. Já ji ale stále píšu ručně,“ upozorňuje na jeden z hlavních rozdílů Kamil Matějovič. „S tím souvisí i grafické zpracování, které také mívám oceňované,“ dodal.

Paradoxní je, že dubskému kronikáři se původně do soutěže kronik příliš nechtělo. „Měla se konat už před dvěma lety, ale tehdy ji Liberecký kraj nakonec zrušil. Tak jsem si říkal, že to teď dopadne stejně,“ popisuje kronikář své nevelké nadšení před soutěží a pokračuje: „Proto bych chtěl moc poděkovat naší paní starostce, že mě nakonec k účasti v soutěži přemluvila.\“

Vedení Dubé si Matějovičovy práce cení. Starostka Zdeňka Šepsová mimo jiné vyzdvihla kronikářovu pečlivost. „Dochází na všechna zasedání zastupitelstva. I když mu nebylo dobře, nikdy nevynechal,\“ uvedla Šepsová. „Věděli jsme, že pan Matějovič vede kroniku skvěle, ale i tak nás to vítězství moc potěšilo,\“ doplnila.

Příliš mladý učitel

Kronikář, který už před časem převzal od starostky Cenu města Dubá za práci, již pro město dělá, je spojený s dubskou kronikou víc, než by si kdokoliv uměl představit. Ke kronice města se poprvé „přimotal“ už v roce 1955, tedy před neuvěřitelnými 58 lety!

Dubský občan Václav Tilcher tehdy retrospektivně posbíral vše zajímavé z letopisů Dubé od první zmínky o městě v polovině 13. století až do roku 1945. A pověřil právě mladého Kamila Matějoviče, aby to do nově založené kroniky všechno sepsal. A tak se také stalo.

S malou výjimkou pak ale dubská kronika ležela opět ladem. „Já byl tehdy mladý učitel. Neměl jsem moc času ani chuti pokračovat\“ vzpomíná dnes kronikář.

Ke kronice se vrátil až v roce 1978. Od té doby ji vede nepřetržitě pětatřicet let. Nedávno do ní úplně doplnil padesát stran za „vynechané“ roky 1945 – 1970, teď dopisuje rok 2012 a průběžně sbírá materiál z letoška.

Fenomén mezi kronikáři na Českolipsku pokračuje ve své práci dál.