Dnes byla otevřena nová budova Vojenského ústředního archivu v Praze. Do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni se archiv přesunul z Invalidovny v Karlíně, kterou v roce 2002 poničily povodně a poškodily velkou část sbírek. Slavnostního otevření archivu se zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický.

Po záplavách před 13 lety, které v Invalidovně zatopily na 26.500 kartonů archiválií, bylo rozhodnuto o přestěhování archivu do bývalého vojenského gymnázia v areálu kasáren 17. listopadu. Jejich rekonstrukce pro potřeby skladování archivních materiálů vyšla podle ministerstva obrany na zhruba 393 milionů korun. Samotné stěhování sbírek loni stálo asi 18 milionů korun.

Během dnešního slavnostního otevření představil Vojenský ústřední archiv čtyři nové archivní národní kulturní památky. Ty se týkají operace Anthropoid, jejíž účastníci v roce 1942 spáchali v Praze atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, či roty Nazdar a České družiny za první světové války. Na budově byla odhalena také pamětní deska připomínající významného vojenského archiváře Vojtěcha Fejleka, jehož jméno objekt ponese.

Další informace o archivu najdete přímo na stránkách archivu: http://www.vuapraha.cz/